A smaller text A normal text A larger text

English | Shqipالعربية | বাংলা | 中文FrançaisλληνικάKreyòl AyisyenItaliano한국어 | Polskie | русскийEspañol | יידיש | اردو

Od roku 2021 w wyborach specjalnych i prawyborach na urzędy lokalne w NYC będzie stosowana ordynacja preferencyjna (Ranked Choice Voting).

Umożliwia ona szeregowanie maksymalnie 5 kandydatów w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego. Można też nadal głosować na tylko jednego kandydata.

Pierwszymi ogólnomiejskimi wyborami z ordynacją preferencyjną będą prawybory 22 czerwca 2021 r. Terminy związane z nadchodzącymi wyborami można znaleźć pod adresem voting.nyc.

Dlaczego stosujemy ordynację preferencyjną?

Nowojorczycy przegłosowali stosowanie ordynacji preferencyjnej w referendum w 2019 roku. Inicjatywa ta zdobyła 73.5% głosów.

W których wyborach będzie stosowana ordynacja preferencyjna?

Ordynacja preferencyjna w NYC będzie stosowana w wyborach specjalnych i prawyborach na urzędy lokalne: burmistrza, rzecznika praw obywatelskich, kontrolera finansowego, prezydentów dzielnic i do Rady Miejskiej.

Jak wypełnić kartę do głosowania

Uszereguj maksymalnie 5 kandydatów w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego.

  1. Wypełnij całkowicie owalne pole obok imienia i nazwiska kandydata pierwszego wyboru w 1. kolumnie.
  2. Jeżeli masz kandydata drugiego wyboru, wypełnij całkowicie owalne pole obok jego imienia i nazwiska w 2. kolumnie.
  3. Uszereguj maksymalnie 5 kandydatów. Jeżeli wolisz, możesz też nadal głosować na tylko jednego kandydata. Uszeregowanie pozostałych kandydatów nie zmniejsza szans kandydata pierwszego wyboru.

Nie przypisuj jednemu kandydatowi więcej niż jednego miejsca. Jeżeli tak zrobisz, będzie się liczyć tylko najwyższe przypisane mu miejsce.

Nie przypisuj tego samego miejsca więcej niż jednemu kandydatowi. Jeżeli wyznaczysz więcej niż jednego kandydata jako swój pierwszy wybór, karta do głosowania będzie nieważna.

Jak będą liczone głosy na kartach

Jeżeli kandydat otrzyma ponad 50% głosów pierwszego wyboru, wygra wybory.

Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzyma ponad 50% głosów pierwszego wyboru, liczenie będzie się odbywać w rundach.

W każdej rundzie eliminowany jest kandydat mający najmniej głosów. Jeżeli Twój kandydat pierwszego wyboru zostanie wyeliminowany, Twój głos przejdzie na następnego w kolejności kandydata zaznaczonego na karcie do głosowania.

Ten proces będzie powtarzany, aż pozostanie tylko 2 kandydatów. Zwycięży kandydat, który otrzyma najwięcej głosów.

Jakie są korzyści z ordynacji preferencyjnej?

Głosowanie z zastosowaniem ordynacji preferencyjnej zwiększa Twój wpływ na to, kto zostanie wybrany. Nawet jeżeli nie wygra Twój kandydat pierwszego wyboru, możesz nadal przyczynić się do wyboru innego kandydata.

Lepsze wzajemne odnoszenie się do siebie kandydatów, mniej kampanii negatywnych. Kandydaci, którzy nie są Twoim pierwszym wyborem, nadal potrzebują Twojego wsparcia jako wybór numer 2, 3, 4 czy 5. W związku z tym z większym prawdopodobieństwem będą się odwoływać do szerszej grupy odbiorców.

Większa różnorodność i reprezentatywność kandydatów wygrywających wybory. W miastach stosujących ordynację preferencyjną wybiera się więcej kobiet i kobiet niebiałych, dzięki czemu wybrani urzędnicy w większym stopniu reprezentują swoje społeczności.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Często zadawane pytania dotyczące ordynacji preferencyjnej